JAK JEDNAT S POLICISTY A STRÁŽNÍKY

Jednání s policisty dle zákona č. 273/2008 Sb. Zákon o Policii České republiky (a se strážníky městské policie dle zákona 553/1991 Sb. Zákon o obecní policii)

Pro občany platí: „Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“

Pro státní úřady, instituce a jiné orgány státu – včetně policistů nebo strážníků – ale platí pravý opak: mohou činit jen to, co jim zákon výslovně povolí a umožní. Každé jejich jednání musí mít oporu v zákoně.

Tyto zásady jsou potvrzeny hned na úvod našich nejdůležitějších právních předpisů: Ústavy České republiky (čl. 2 odst. 3 a 4) a Listiny základních práv a svobod (čl. 2 odst. 2 a 3).

Policista ani strážník nesmí:

·        zakázat vám pořizování audio nebo video záznamu.

·        jednat svévolně, tedy podle toho, co je zrovna napadne, tj. např. vás bezdůvodně legitimovat

·        cinit úkony či zákroky, na které má sice ze zákona práva, ale pouze v určitých případech, které nyní nenastaly (např. osobní prohlídka).

·        požadovat bezdůvodně prohlídku zavazadlového prostoru, interiéru vozu nebo zavazadel

·        Být na vás sprostý, drzý nebo ironický či dokonce nadávat

·        Zkoušet vás z předpisů. V případě dopravního přestupku či jiného porušení zákona by vám měl oznámit, čeho jste se dopustili.

 

Pořizování audio nebo videozáznamu policisty, nebo jeho fotografie při výkonu služby dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku 

Pořizováni audio, videozáznamu nebo fotografie policistu při výkonu služby člověkem na místě veřejnosti přístupném, včetně záběrů na identifikační číslo či registrační číslo služebního vozidla není v rozporu se zákonem. Příslušníci Policie ČR při plnění zákonných úkolů vystupují jako úřední osoby a vykonávají působnost orgánu veřejné správy a fyzické osoby mohou pořizováním záznamů policistů při výkonu služby přiměřeným způsobem zejména kontrolovat výkon veřejné moci, uplatňovat svoje právo na informace, právo pořizovat záznamy pro zpravodajské, umělecké účely nebo pro účely ochrany práv a svobod.

 

Základní povinnosti policistů a strážníků ze zákona jsou:

Povinnost zdvořilosti 273/2008 Sb. § 9

Povinnost zdvořilosti znamená, že by s vámi policisté i strážníci měli vždy jednat slušně, s úctou k vaší osobnosti, důstojnosti, cti. Neměli by vám například tykat a neměli by se chovat diskriminačně. Měli by respektovat rovnost všech lidí bez rozdílu.

 

Povinnost zasáhnout (iniciativy) 273/2008 Sb. § 10

Policista musí zasáhnout – to znamená provést úkon, zákrok nebo jiné opatření – pokud dochází k narušování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti. Podobnou povinnost zasáhnout má i strážník.

 

Povinnost přiměřenosti 273/2008 Sb. § 11

Přiměřený postup je takový, kdy policista nebo strážník zvažují všechny okolnosti situace, a podle toho se posléze rozhodují.
 

Povinnost prokázat se 273/2008 Sb. § 12

Policista i strážník se vám samozřejmě musí prokázat vždy, když po vás něco chtějí, k něčemu vyzývají. Měli byste vědět, že to jsou opravdu příslušníci policie nebo obecní policie, abyste pak s nimi jako s takovými mohli jednat a třeba plnit jejich pokyny. Policista se prokazuje uniformou, služebním průkazem nebo odznakem policie, případně ústním prohlášením „policie“. Na uniformě i služebním průkazu nebo odznaku policisty musí být zřetelně viditelné jeho identifikační číslo.

 

Povinnost poučovací 273/2008 Sb. § 13

Policista vás má vždy poučit o důvodech úkonu, který vůči vám provádí – proč po vás něco žádá, proč vás k něčemu vyzývá. Když nějak zasahuje do vašich práv a svobod (například když vás zajišťuje, a tak omezuje vaši osobní svobodu), musí vás poučit i o vašich právech a povinnostech.
I strážník vás musí poučit o vašich právech a povinnostech, zasahuje-li do sféry vašich práv a svobod. Pro strážníky je navíc stanovená i obecná povinnost poskytnout pomoc.

 

Zvolání "Jménem zákona!" dle 273/2008 Sb. § 10 odst (5)

Zvolání „Jménem zákona“ mají policisté i strážníci použít vždycky, když při provádění nějakého úkonu používají sílu nebo použitím síly hrozí. V takových situacích mají zvolat „Jménem zákona“ a přidat odpovídající výzvu a to ještě předtím, než takový úkon provedou.

 

Prokázání totožnosti dle 273/2008 Sb. § 63

K prokázání totožnosti vás policista může vyzvat pouze v těchto případech:

a.   jste podezřelí ze spáchání trestného činu nebo přestupku,

b.   je od vás vyžadováno podání vysvětlení,

c.   odpovídáte popisu hledané nebo pohřešované osoby. Pozor, tento důvod bývá v praxi velice často zneužíván. Proto pokud se vám zdá, že jde jen o záminku, trvejte na tom, aby vám policista sdělil, které konkrétní hledané osobě se podobáte. Sami si to můžete ověřit na webových stránkách Policie ČR,

d.   zdržujete se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo pře­stupku, k požáru anebo jiné mimořádné události,

e.   oznamujete podezření ze spáchání trestného činu nebo přestupku,

f.    žádá o to nějaká jiná osoba, která ovšem na zjištění vaší totožnosti musí mít právní zájem. Stejně tak i tato osoba musí prokázat svou totožnost a samozřejmě osvědčit i svůj právní zájem, teprve potom jí Policie ČR může poskytnout zjištěné údaje. Právní zájem má třeba osoba, které jste způsobili nějakou škodu svým pro­tiprávním jednáním, nebo revizor, který v tramvaji narazí na „černého pasažéra“ bez dokladů,

g.   máte na místě veřejně přístupném zbraň a policie má důvod podezřívat vás nebo někoho jiného, že zbraně užijete k násilí nebo k pohrůžce násilím,

h.   máte být předvedeni na žádost příslušného orgánu podle jiného než policejního zákona (například na žádost soudu).

i.     Zdržujete se v prostoru, o kterém má policie důvod předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího je k pobytu na území ČR,

j.    bezdůvodně se zdržujete v bezprostřední blízkosti prostoru, který je chráněn policií, nebo v místě, odkud byste mohli takový prostor účinně ohrozit,

k.   vstupujete do objektu nebo prostoru, který je chráněn policií, anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo pokud z takového objektu, prostoru nebo místa vycházíte,

l.     policista plní jiný úkol a prokázání vaší totožnosti je nezbytné k ochraně bezpeč­nosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti. I tento důvod je formulovaný poměrně široce, a tak si i na něj dávejte pozor. Policisté by ho totiž snadno mohli zneužít.

 

Podat vysvětlení jste povinni dle 273/2008 Sb. § 61

Oprávnění požadovat vysvětlení mohou policisté využít, když potřebují získat nebo objastnit informace důležité pro:

Odst (1)

a)     odhalení trestného činu nebo přestupku a jeho pachatele,

b)     vypátrání hledané nebo pohřešované osoby nebo věci,

c)     přípravu a provádění opatření k zajištění bezpečnosti osoby, která je chráněná policií.

V těchto situacích máte povinnost spolupracovat s policisty a říct jim požadované informace. Dle 273/2008 Sb. § 61 odst (4) máte v takovém případě nárok na náhradu nutných výdajů a na náhradu ušlého výdělku. Náhradu poskytuje policie. Nárok na náhradu nemá ten, kdo se dostavil jen ve vlastním zájmu nebo pro své protiprávní jednání.

Odepřít vysvětlení můžete dle 273/2008 Sb. § 61 odst. (3)

Podání vysvětlení nesmí být od osoby požadováno, pokud by tím porušila zákonem stanovenou nebo státem uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna. Osoba může vysvětlení odepřít pouze, pokud by jím sobě nebo osobě blízké způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek. O vašem právu odmítnout podat vysvětlení vás policista musí předem poučit.

 

Osobní prohlídka

Vaši prohlídku může policista provést jenom v případech, kdy mu to dovoluje zákon. Může tak učinit:

·        před tím, než vás umístí do cely – aby se přesvědčil, jestli u sebe nemáte zbraň nebo jinou nebezpečnou věc;

·        pokud má být jinak omezena vaše osobní svoboda nebo proti vám směřuje policejní zákrok;

·        pokud má důvodné podezření, že u sebe máte věc důležitou pro trestní řízení;

·        pokud proti vám směřuje policejní úkon a hrozí, že budete klást odpor, a je podezření, že u sebe máte zbraň;

·        při zajišťování bezpečnosti chráněného objektu nebo prostoru – a vy tam vcházíte nebo odtud vycházíte;

·        při zajišťování bezpečnosti veřejné hromadné přepravy – aby zjistil, jestli u sebe nemáte věc, kterou byste mohli použít k útoku na takový dopravní prostředek;

·        při zajišťování bezpečnosti chráněné osoby.

 

Osobní prohlídku může provést jenom osoba stejného pohlaví jako vy. Může při ní využívat přímé fyzické kontakty nebo vás „jen“ pozorovat, a to i vaše odhaledné tělo. Osobní prohlídka zahrnuje také prohlídku vašeho oblečení a věcí, které máte zrovna u sebe.

O provedení prohlídky sepíše policista úřední záznam.

 

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ZVLÁŠTNOSTI NOUZOVÝCH PŘISTÁNÍ LETADEL

KRITICKÉ MYŠLENÍ V PĚTI BODECH

INTELIGENCE VERSUS INTUICE